
A vállalatok innovációs érettsége
AZ INNOVÁCIÓ AZ UGYANAZON CÉLÉRT EGYÜTT DOLGOZÓ KREATÍV EMBERNÉL KEZDŐDIK
The Innovation Readiness Gap
Szerző: Galántai Orsolya / Marketingkommunikációs szakember, Innovation skills’ trainer
A világ top 3-jába tartozó tanácsadó cég egyike, a Boston Consulting Group, sokrétű metrika mentén állapítja meg, hogy egy vállalatnak mekkora az “innovációs érettsége” (“innovation readiness”). Évente ki is ad egy listát, amiben rangsorolja globálisan a leginnovatív vállalatokat. A döntésnél olyan faktorokat vesznek górcső alá, mint a tehetségek foglalkoztatása, vállalati kultúra, szervezet ökoszisztémája, és a teljesítmény mérésének képessége.

2021-es vizsgálatuk azt mutatja, csupán 10-ből 2 vállalat áll készen teljes mértékben az innovációra, 6 pedig már majdnem érett rá. Miközben az is látszik egyértelműen a számokból, hogy minél innovatívabb egy vállalat, annál értékesebb is. Ha még ez nem lenne önmagában elég, itt van rá még egy lapáttal: ez az együttjárás egyre erősödő tendenciát mutat az elmúlt két évtizedben. Tehát innovatív vállalatnak lenni kifizetődő. Minden évben jobban és jobban. Érdemes ezért erre a trendre felkapnunk a fejünket.
A probléma:
A nagyvállalatok többségének nincsenek megfelelő innovációs gyakorlataik, például olyan módszereik, amikkel úgy valósíthatnának meg újszerű ötleteket, hogy azok hatékonyak legyenek és egybecsengjenek a teljes vállalati stratégiával.

ÉRDEKEL BŐVEBBEN A TÉMA?
Tarts velünk2022. július 7-i ingyenes meetupunkon, és találkozz a szerzővel, Füredi Julival, Gábor Fannival, Magos Annával, Alex MachInstosh-sal, Reguly Mártával.
A meetup nyelve: angol
Mit lehet tenni az innovatív vállalati kultúra kialakításáért a gyakorlatban?
Többek között bevezetni és támogatni a „mind egy csapat vagyunk” mentalitást. Amikor az egész vállalat egy emberként egy és ugyanazon célért dolgozik – és ráadásul mindenki ugyanazt érti a cél alatt.
Itt megjegyezném, ha a
- “Miért dolgozunk?”
- “Hogy sok pénzt keressünk”
kérdés-válaszig jutottunk, akkor még kutakodjunk tovább, mert tudunk találni sokkal motiválóbb küldetést, amiért hosszú távon is van kedvünk kikelni a meleg ágyunkból reggelte.)
A másik teendő pedig, hogy silókban dolgozást, a “szervezet a szervezeten belül” típusú működés felszámolásáért kell lépéseket tenni.
Amikor egy felmérést vezettem itt a Spark Institute-nál, amiben vállalati HR-eseket kérdeztünk a legégetőbb problémáikról (jegyzetben a link ha olvasnál róla bővebben), ott is a silósodás csúcsosodott ki legmasszívabb problémaként. Sok bicska tört már bele abba mindenfelé, hogy beindítsák a szervezeti részlegek közötti információáramlást és összehangolt működést (hogy úgy mondjam… azt, hogy a jobb kéz tudja, mit csinál a bal kéz), de szerencsére vannak jó példák is amik hitet és mintát adhatnak, hogy sikerülhet.
Tipp: Hogyan léphetünk fel a silók ellen? Ismerj meg inspiráló példákat: olvass át esettanulmányokat, beszélgess másokkal akinek sikerült. Ez után jöhet a közös ötletelés kollégáiddal, ahol is olyan innovatív megoldásokat tudtok kitalálni, ami nálatok is reálisan megvalósítható és nem testidegen a ti szervezeteknek sem.
Mutatok pár példát.
Az egyik nagyvállalati ügyfelünk éppen a fenti problémára kereste a választ. Felkértek hát, hogy facilitáljak náluk egy ötletgeneráló workshopot. Ezek az újító gyakorlatok pattantak ki a fejekből:
Záró gondolatok
Mi is egy vállalat? Emberek csoportosulása közös érdekek, értékek, célok, struktúra mentén. Azt hiszem, így foghatjuk meg a leginkább. A szervezet szót egyébként sokszor jobban szeretem a vállalatra használni. Ez a kifejezés sokkal inkább enged az emberi szervezetre és a benne nyüzsgő sejtekre asszociálni.
Ez a kép sokkal szebben kifejezi nekem az alkotórészek kölcsönös függőségi helyzetét, folyamatos kommunikációját és állandó egymásra hatását.
Most helyettesítsük be a testet az innovációra törekvő vállalatra és a sejteket kreatív emberekre. Ha egy egészséges testről van szó, a fejben eldöntött irányt szolgálja minden sejt. De mi történik, amikor a fej elhatározza, hogy innovatív lesz, de ez sejt szinten nem képződik le (vagy csak néhány sejtben)? Vajon mennyire fog megvalósulni ténylegesen a cél? Vagy csak távoli vízió marad az innovatív szervezet képe?
ÉRDEKEL BŐVEBBEN A TÉMA?
Tarts velünk2022. július 7-i ingyenes meetupunkon, és találkozz a szerzővel, Füredi Julival, Gábor Fannival, Galántai Orsolyával, Alex MachInstosh-sal, Reguly Mártával.
A meetup nyelve: angol
